O Farnosti

Farnosť Starý Tekov patrí od roku 2008 do Nitrianskej diecézy a tvoria ju tri obce: materská obec Starý Tekov a filiálne obce Hronské Kľačany a Veľké Kozmálovce. Na území farnosti žije približne 3614 obyvateľov, z ktorých cca 2851 sa hlási ku katolíckej Cirkvi (údaje z roku 2021). Podľa počtu katolíkov, ktorý žijú na území farnosti, je v rámci dekanátu Hronský Beňadik najväčšou farnosťou. V rámci vyššieho cirkevného členenia spadá pod patronát archidiakonátu katedrálneho. Farnosť sa rozkladá na území levického okresu a nitrianskeho kraja.

Starý Tekov

Obec Starý Tekov leží na ľavom brehu Hrona, severozápadne od okresného mesta Levice. Už prívlastok „starý“ v názve obce poukazuje na jej starobylosť. Archeologické nálezy svedčia o osídlení tejto lokality v mladšej dobe kamennej. Najvýznamnejšie sú nálezy slovanského osídlenia, ranostredovekého hradiska, neskoršie župného hradu, zvyšky románskeho kostola s radovým pohrebiskom z 11. storočia a stredoveký gotický kláštor. Prvýkrát sa Tekov spomína v zakladajúcej listine beňadického opátstva z roku 1075 ako krajina prerastená lesmi, ktoré končili pri hrade Tekov. Listiny z rokov 1270-1279 spomínajú Tekov ako privilegované mesto a jeho obyvateľov ako mešťanov. Tekov sa vtedy stal sídlom Tekovskej župy. Nakoľko cez Tekov prechádzali významné cesty (Nitrianska i Ostrihomská), stal sa i dôležitým obchodným centrom.

Medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti v obci patrí rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, jednoloďová pôvodne predrománska stavba z 11. st. s polygonálne ukončenou svätyňou a predstavanou vežou. Pri obecnom úrade sa nachádza súsošie Kalvárie z 18. storočia. Uprostred dediny je postavený pamätník 1. a 2. svetovej vojny i pamätník s bustou Jána Palárika, katolíckeho kňaza a spisovateľ, ktorý v Starom Tekove pôsobil ako kaplán. Obec Starý Tekov je folklórna obec, v ktorej sa zachovávajú ľudové tradície a zvyky. Preslávená je najmä nádhernými krojmi i ľubozvučným nárečím. Každý rok v auguste sa v miestnom letnom amfiteátri konajú Tekovské folklórne slávnosti – Tekov tancuje a spieva. V roku 2014 otvorili v obci stálu expozíciu tradičného ľudového domu. Od roku 2006 sa uskutočňuje pri obci rekonštrukcia bojov z obdobia druhej svetovej vojny, označovaná ako Boje na Hrone 1945. Je to najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku. Medzi obcami Starý a Nový Tekov otvorili v roku 2015 cez rieku Hron nový most, ktorý nahradil pôvodný drevený, ktorý strhla povodeň ešte začiatkom 19. storočia. Medzi obcami bolo možné prepraviť sa cez Hron iba pomocou prievozu.

V súčasnosti žije v obci cca 1495 (údaj z roku 2021).

Hronské Kľačany

Obec Hronské Kľačany sa nachádza v severozápadnej časti okresu Levice. Obec ako „villa Chelecen” sa spomína v pápežskej potvrdzovacej listine z roku 1209 ako súčasť majetkov beňadického opátstva. V roku 1489 sa obec stala súčasťou majetku levického hradného panstva. V roku 1634 vybudovali v bezprostrednej blízkosti obce odvodňovací kanál Perec, ľudovo zvaný Kompa. Na tomto kanáli v tom istom roku obnovili starý mlyn. Po odchode tureckých vojsk, v roku 1664, sa na opustené miesta začali sťahovať noví usadlíci. 

Medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti v obci patrí rímskokatolícky kostol Božského Srdca, jednoloďová modernistická stavba s polkruhovo ukončeným presbytériom a predstavanou vežou z rokov 1930 – 1932. Autorom sakrálnej stavby je významný architekt Milan Michal Harminc. Pri obecnom úrade bol v roku 2002 odhalený pamätník Jána Palárika a Františka R. Osvalda.

Nárečie Hronských Kľačian je typickým južnostredoslovenským nárečím, okrajovým nárečím dolného pohronského Tekova, s niektorými znakmi nárečia zvolenského a hontianskeho. Hronské Kľačany majú bohaté folklórne tradície. Vďaka dlhoročnému pôsobeniu detského folklórneho súboru a súboru dospelých „HRON“ sa v Hronských Kľačanoch uchováva malebnosť čilejkárskeho kraja, krása ľudových piesní a zvykov.

Veľké Kozmálovce

Obec Veľké Kozmálovce leží na ľavom brehu rieky Hron, cca 2 km od Slovenskej brány smerom na juh. Prvýkrát je obec písomne doložená v listine z roku 1322, nepriamo v zmienke o Andrejovi z Kozmáloviec. Priamo sa spomína v roku 1337 a potom v roku 1372. Pôvodne patrila Forgáchovcom, panstvu Zlaté Moravce a od 18. st. Migazziovcom. V katastri obce ležali dve, dnes už zaniknuté stredoveké osady BraianScevlen. Od roku 1986 boli Kozmálovce súčasťou Tlmáč až do 1. júla 1995, kedy sa obec osamostatnila.

Dominantou obce je Kostol Všetkých svätých, ktorý bol postavený v barokovom štýle v roku 1792. Interiér chrámu zdobia nástenné maľby, ktorých autorom je Ján Šimo-Svrček, slovenský výtvarník, dizajnér a architekt (1922-2006), držiteľ ceny Pro urbe. k významným pamätihodnostiam patrí Súsošie Najsvätejšej Trojice, ktorú dali v centre obce v roku 1937 postaviť americkí Slováci. V katastri sa nachádza vodná nádrž, ktorá zabezpečuje úžitkovú vodu pre jadrovú elektráreň Mochovce. Po ľavej strane nádrže sa nachádza vodná elektráreň, ktorá je prvou vodnou elektrárňou vybudovanou na rieke Hron. Vodná nádrž slúži aj na rybolov a v letnej sezóne na rekreačné účely.

K významným rodákom patrí Andrej Trnkus (1836 – 1886), rímskokatolícky kňaz, národný buditeľ, zakladajúci člen Matice slovenskej a jej konateľ pre tekovskú župu, spoluzakladateľ slovenského gymnázia v Kláštore pod Znievom. Vo V. Kozmálovciach sa v roku 1906 narodil aj Ján Sikela (John J. Sikela), spolutvorca komiksovej postavy Supermana.

Proudly powered by WordPress | Theme: Beast Blog by Crimson Themes.